AKTUALNOŚCI


Na prośbą Powiatowego Urzędu Pracy w Bochni umieszczamy informację o planowanym rozpoczęciu od 01.01.2019r. realizacji projektu "Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie bocheńskim (IV)" w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020 .

http://bochnia.praca.gov.pl/-/8388035--aktywizacja-osob-mlodych-pozostajacych-bez-pracy-w-powiecie-bochenskim-iv-realizacja-od-01-01-2019


 


UROCZYSTA WIGILIA W NASZYM DPS

WIGILIAjpg

Kolejny rok w Domu Pomocy Społecznej w Bochni odbyła się wigilia dla mieszkańców i uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy – 21 grudnia 2018r.

Pani Dyrektor Barbara Hałas witając zaproszonych wprowadziła wszystkich w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, składając zebranym szczere życzenia i dziękując za przybycie.

W spotkaniu uczestniczyli : Starosta Bocheński – Adam Korta, Vice starosta- Ryszard Drożdżak, Burmistrz Miasta Bochnia – Stefan Kolawiński, Biskup Diecezji tarnowskiej – Leszek Leszkiewicz i księża z bocheńskich parafii, 

Pani Dyrektor PCPR – Elżbieta Paczyńska, radni bocheńscy oraz wiele zaprzyjaźnionych osób. Świąteczne życzenia do mieszkańców i pracowników skierowali również przybyli goście: starosta, burmistrz oraz biskup.
Tradycją stało się, aby poczuć ducha świąt i bliskości drugiego człowieka mieszkańcy DPS i uczestnicy ŚDS przygotowali swój występ artystyczny.

Następnie po wspólnej modlitwie, łamaniu się opłatkiem i składaniu życzeń wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu, częstując się przygotowanymi potrawami.

m.kł.


Zabawa Andrzejkowa

ANDRZEJKI XXjpg

Dnia 29 listopada 2018 r. na świetlicy Domu Pomocy Społecznej zorganizowana została zabawa andrzejkowa dla mieszkańców i uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy.

W rytmach muzyki Kapeli „Gwarki Bocheńskie” wszyscy uczestnicy imprezy świetnie się bawili.

Jak każdego roku nie zabrakło też wróżb andrzejkowych oraz lania wosku

W trakcie zabawy częstowali się ciastem i kawą. Zabawa upłynęła w miłej atmosferze.

m.kł.


Wspólne pielgrzymowanie

Warmińsko Mazurskim szlakiem chrześcijaństwa historii i cudu natury wyruszyliśmy 31.08.2018 roku.
W programie znalazła się Warszawa, Gietrzwałd, Święta Lipka, Kętrzyn, Ryn, Mikołajki, Grunwald i Skarżysko-Kamienna. Wyjechaliśmy wcześnie rano razem z grupą pielgrzymów z parafii św. Pawła Apostoła w Bochni, która była organizatorem wyprawy. W Warszawie nawiedziliśmy kościół św. Stanisława Kostki. Miejsce niezwykłe pełniące zaszczytną role centrum polskości i patriotyzmu związane z księdzem Jerzym Popiełuszką, który  w latach 1980 – 1984 sprawował w tym kościele posługę duszpasterską, zakończoną męczeńską śmiercią w obronie wiary i wolności.
Tutaj znajduje się grób tego błogosławionego Sługi Bożego. Przy grobie odmówiliśmy krótką modlitwę, zwiedziliśmy także zorganizowane w tym miejscu muzeum, które przypomina o życiu i dziele ks. Jerzego. Czas spędzony w autokarze wypełniały bogate i ciekawe informacje przekazywane przez naszego przewodnika a także modlitwa i śpiew.
Późnym popołudniem dotarliśmy do Gietrzwałdu, miejsca objawień Matki Bożej. To tutaj w 1877 roku dwóm dziewczynkom Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej pokazała się na klonie Maryja. To miejsca upamiętnia drewniana kapliczka z figurką Matki Bożej, obok znajduje się Kościół parafialny p.w. Najświętszej Maryi Panny i Świętych Apostołów Piotra i Pawła z cudownym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1505 roku. Powracaliśmy tutaj każdego dnia, by pokłonić się Maryi i uczestniczyć we Mszy świętej, można było także nabrać wody z pobliskiego cudownego źródełka i odprawić Drogę Krzyżową, której   stacje usytuowane są malowniczo na zboczu wzgórza otaczającego to miejsce.                            
Pensjonat, w którym spędziliśmy dwie noce, usytuowany z dale od zgiełku wśród lasów stwarzał warunki wyciszenia i wypoczynku. Drugi dzień poświęcony był na objazd po Krainie Tysiąca Jezior w trakcie, którego odwiedziliśmy miejsce gdzie znajduje się prawdziwa perełka późnego baroku – sanktuarium w Świętej Lipce. Wspaniałych wrażeń i wzruszeń dostarczył nam koncert organowy. To Sanktuarium Maryjne szczyci się pięknymi organami zbudowanymi w latach –
20-tych XVIII wieku. Na wieżyczkach tych organów umieszczone są rzeźby aniołów poruszających się podczas koncertu. Miejscem idealnym na chwilę wypoczynku były Mikołajki - Polska stolica żeglarstwa z przepięknymi widokami na mazurskie jeziora. Trzeciego dnia w drodze powrotnej odwiedziliśmy historyczne miejsce bitwy – Grunwald. Zobaczyliśmy pomnik upamiętniający słynną bitwę z 1410 roku muzeum bitwy i amfiteatr. Wsłuchując się
w przekazywane treści oczyma wyobraźni przywoływaliśmy te historyczne wydarzenia. Chwila refleksji i indywidualnej modlitwy w sanktuarium MB Ostrobramskiej ze słynną jedyną repliką wileńskiego obrazu zakończyła program naszej pielgrzymki. Wróciliśmy do Bochni szczęśliwi i duchowo umocnieni.


Piknik integracyjny w bocheńskim DPS.

Jak co roku mieszkańcy bocheńskiego Domu Pomocy Społecznej i uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy spędzili miłe chwile z rodzinami i przyjaciółmi. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele stowarzyszeń i placówek współpracujących z Domami oraz zaprzyjaźnionych DPS-ów
 i ŚDS-ów. Swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz wojewódzkich z Wojewodą Małopolskim Panem Józefem Gawronem, powiatowych z Panem Starostą Józefem Mroczkiem, miejskich z Panem Burmistrzem Stefanem Kolawińskim oraz radni Rady Powiatu Bocheńskiego
 z Przewodniczącą Rady Panią Bernadettą Gąsiorek. Mieszkańcom towarzyszyli także proboszczowie miejscowych parafii. Tego typu spotkania zawsze gromadzą wiele osób, jest wiele atrakcji, występy zaproszonych gości a przede wszystkim miła serdeczna atmosfera.
W tym roku bardzo podobały się występy kapeli góralskiej z Zakopanego oraz grupy teatralnej
z Krakowa. Ponadto podopieczni DPS i ŚDS pięknie powitali zaproszonych gości w krótkim programie artystycznym przygotowanym pod kierunkiem terapeuty Pani Zofii Gołębiowskiej - Tabaszewskiej.

                Ten wspólnie spędzony czas to bezcenne chwile, które łączą rodziny, budują dobre relacje
i umacniają przyjaźnie. Cieszymy się liczną obecnością gości, było około 350 osób.
Pani Dyrektor Barbara Hałas, dziękując zebranym za obecność i życzliwość, pracownikom za trud włożony w przygotowanie pikniku, podkreśliła szczególnie wkład sponsorów w organizację przedsięwzięcia, a byli to: Stowarzyszenie Przyjaciół DPS i ŚDS w Bochni z Panem Prezesem Jerzym Herdanem; Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Limanowej, Zakład Masarski ZDRÓJ w Nowym Sączu; Firma Handlowo - Usługowa In-Plus – Pan Paweł Kiełbasa w Nowym Sączu; Piekarnia Stanisław Całko z Biskupic Melsztyńskich.


Bochnia, dnia 29.08.2018


Wycieczka do Sandomierza

W dniu 10 lipca 2018r. mieszkańcy wybrali się na wycieczkę do Sandomierza. Atrakcją wycieczki było płynięcie statkiem po Wiśle. Następnie cała grupa spędziła czas na sandomierskim rynku, oglądając zabytki. Po obfitym posiłku i zakupieniu pamiątek mieszkańcy wrócili do domu bardzo zadowoleni

m.kł.


"Dom Wielu Marzeń V - BOCHNIA MOJE MIASTO"

Dom Pomocy Społecznej i Środowiskowy Dom Samopomocy w Bochni wraz z Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną w Bochni po raz kolejny zaprezentowali dorobek swoich podopiecznych na wystawie w bocheńskiej wypożyczalni ksiązek, która odbyła się 12 czerwca 2018 r.  Na uroczystość otwarcia wystawy przybyły władze samorządowe, przedstawiciele stowarzyszeń,  współpracujące z nami ośrodki wsparcia, nasi przyjaciele oraz My mieszkańcy DPS i ŚDS wraz z Panią Dyrektor Barbarą Hałas. Wystawione prace obrazują twórczość podopiecznych na różnym poziomie indywidualnych możliwości. Wystawa dostępna dla zainteresowanych do końca sierpnia 2018r. 

m.kł


Wycieczka do Szczawnicy

7 czerwca b.r. był  piękny słoneczny dzień. W tym dniu nasi podopieczni wybrali się na wycieczkę do Szczawnicy. Malowniczą promenadą pieszo-rowerową bięgnąca wzdłuż Grajcarka mieszkańcy przeszli na Słowacją. Podziwiali piękne góry oraz spływ kajaków i tratw. Następnie w zaprzyjaźnionym miejscu, przy rozpalonym grillu zjedli gorące kiełbaski i oscypki. Podziwiając piękno gór powróciliśmy do domu.                   

m.kł.


Nasze Majówki 

Maj to miesiąc śpiewania majówek. Nasi mieszkańcy chętnie to czynią dlatego też zaprosili gości na uroczystą majówkę w dniu 18 maja . Wśród zaproszonych gości byli proboszcz parafii św. Mikołaja - Ryszard Podstołowicz, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół DPS i ŚDS Pan Jerzy Herdan oraz Stowarzyszenie Edmunda Bojanowskiego i przedstawiciele z zaprzyjaźnionego Domu Dziecka z Bochni. 22 maja podczas równie uroczystej Majówki gościliśmy Chór Złota Jesień.


ROWER DLA NIEPEŁNOSPRAWNEGO

Małopolski Oddział Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża wspólnie z Fundacją Eco-Textil w dniu 26.04.2018r. w ramach Programu „Rower dla Niepełnosprawnego” przekazał rower przystosowany do potrzeb osoby niepełnosprawnej dla Pana Stanisława Jesionki, mieszkańca Domu Pomocy Społecznej w Bochni.

W tej radosnej chwili towarzyszyli mieszkańcowi m.in. Pani Barbara Hałas - Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Bochni oraz Pan Jerzy Piotrowski – Prezes Zarządu Intermarche w Bochni przy ul. Windakiewicza , właściciel roweru.

Intermarche otrzymało rower za możliwość umieszczenia na swoim terenie w Bochni pojemników na odzież używaną i tekstylia, a następnie przekazało w darze mieszkańcowi DPS.

W przedsięwzięciu zaangażowana była Pani Beata Adamczyk-Brańska z Biura Małopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Krakowie.

Serdecznie dziękujemy za ten dar serca i pamięć o mieszkańcach naszego Domu.

 

26.04.2018


REWIA NA LODZIE w Krakowie

Pięknego, słonecznego dnia 25 kwietnia 2018 roku mieszkańcy wybrali się do Krakowa na spektakl REWII NA LODZIE pt. "Królowa Śniegu" - baśniowe widowisko, zorganizowane na lodowisku Cracowia.
Spektakl pokazał doskonałą i oryginalną oprawę muzyczną, choreografię pełną popisów indywidualnych zawierających trudne elementy jazdy figurowej na lodzie, wspaniałe kostiumy, dekoracje, światła oraz efekty pirotechniczne. 
Wszystkim mieszkańcom bardzo się podobało. 
                                                       m.kł.


Jubileusz 25-lecia Wiary i Światła

14 kwietnia 2018r. w Oratorium św. Kingi w Bochni odbył się Jubileusz 25 lat Wspólnoty Wiara i Światło w Bochni.
Obchody Jubileuszu połączone były z ogólnopolską konferencją naukową pt. "Wspólnota miejscem rozwoju osoby", której organizatorem była Katedra Pedagogiki Chrześcijańskiej KUL.
Nasi mieszkańcy z racji tego, że kiedyś uczestniczyli w tej wspólnocie zostali zaproszeni na obchody tego święta podczas spotkania dużym zainteresowaniem cieszyły się prace wykonane przez podopiecznych Domu Pomocy Społecznej  i Środowiskowego Domu Samopomocy w Bochni oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Proszówkach. 

m.kł.


Słodkie zajęcia  

Przystanek Autobusu Czekoladowego zaparkował na Karolinie!

W dniu 3 marca 2018 roku pod Dom Pomocy Społecznej podjechał czekoladowy Autobus, w którym mieszkańcy przenieśli się w świat czekolady. Grupa mieszkańców z ochotą rozpoczęła warsztaty czekoladowe.
Program zawierał: opowieść o historii czekolady, prezentację na ekranie procesu powstawania czekolady oraz tworzenia swojej własnej tabliczki. Mieszkańcy bawili się formami i tworzyli swoje wymarzone tabliczki czekolady. Na koniec wszyscy otrzymali dyplom "MISTRZA - CZEKOLADY" oraz częstowali się pysznymi słodkościami. 
m.kł.

W tym roku zabawa andrzejkowa dla mieszkańców i zaproszonych gości zorganizowana była na świetlicy Domu Pomocy Społecznej w dniu 23 listopada 2017r.

W zabawach andrzejkowych, wróżbach, laniu wosku wzięli udział uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy i mieszkańcy domu. Wszyscy uczestnicy zabawy świetnie tańczyli i bawili się, a poczęstunek , którym się częstowali przygotowali w ramach zajęć kulinarnych.


     Uroczysta Wigilia                                wigijpg

22 grudnia 2017 r.w Domu Pomocy Społecznej odbyła się uroczysta Wigilia dla mieszkańców i uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy.

W świątecznej atmosferze do wigilijnego stołu zasiedli mieszkańcy domu, uczestnicy ŚDS oraz przedstawiciele władz samorządowych i duchowieństwa oraz wiele zaprzyjaźnionych gości i przyjaciół.

Pani Dyrektor powitała zgromadzone osoby między innymi; Starostę Bocheńskiego Ludwika Węgrzyna, Wicestarostę Józefa Mroczka, Burmistrza Miasta Stefana Kolawińskiego, Biskupa Leszka Leszkiewicza wraz z księżmi, Panią Dyrektor PCPR Elżbietę Paczyńską, Prezesa Stowarzyszenia Jerzego Herdana oraz pozostałych zaproszonych gości.

Spotkanie rozpoczęło się występem jasełkowym w wykonaniu mieszkańców DPS i uczestników ŚDS. Następnie Pani Dyrektor Barbara Hałas w krótkim przemówieniu podziękowało gościom za przybycie , współpracę i złożyła wszystkim serdeczne życzenia świąteczne.

Po wspólnej modlitwie, życzeniach i dzieleniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu, częstując się przygotowanymi potrawami.
                                    

m.kł.


 Wycieczka do Gródka nad Dunajcem

Pięknego słonecznego dnia 18.08.2017 grupa mieszkańców pojechała na wycieczkę do Gródka n/Dunajcem.
W ramach wycieczki mieszkańcy płynęli statkiem "Jaskółka" po Jeziorze Rożnowskim a docelowo do Rożnowa.
Wszyscy podziwiali piękne okolice i widoki gór. Później z kapitanem statku udali się pod Zaporę Rożnowską, gdzie kilka słów o tym miejscu opowiedział kapitan. Następnie wrócili do Gródka również statkiem. Było wtedy bardzo gorąco
i uczestnicy postanowili odpocząć nad brzegiem jeziora. Następnie posilili się pysznym obiadem w restauracji "Barbara".W drodze powrotnej mieszkańcy dzielili się swoimi wrażeniami.


KUTER PORT - Nieznanowice

 

Mieszkańcom w ramach odpoczynku, a było to 03.07.2017 został zorganizowany wyjazd do Nieznanowic. To piękne okolice łowiska KUTER-PORT otoczone przyrodą. Tam na pięknie zagospodarowanych terenach znajdują sie stawy, restauracja , plac zabaw i wiele innych atrakcji. Mieszkańcy odpoczywali nad wodą, spacerowali alejkami, a później w restauracji zjedli pyszny obiad. Na ich talerzach szczególnie królowała rybka - pstrąg.

Wszystkim bardzo podobało się oraz smakowało i do domu wrócili zadowoleni.

m.kł.


25-lecie DPS i 20-lecie ŚDS w Bochni

Mszą św. w kaplicy Domu Pomocy Społecznej w Bochni rozpoczęła się w czwartek 8.06.br. uroczystość jubileuszu 25-lecia działalności DPS i 20-lecia istnienia ŚDS w Bochni.

Przewodniczył jej ks. bp Leszek Leszkiewicz, celebrowali: ks. dr Jan Bartoszek – wicedyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i asystent kościelny AK Diecezji Tarnowskiej, proboszczowie bocheńskich parafii oraz księża związani z placówkami na przestrzeni lat ich funkcjonowania. Na jubileuszu obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, miejskich, gminnych, dyrektorzy placówek i prezesi stowarzyszeń współpracujących z DPS i ŚDS, podopieczni i pracownicy. W uroczystości wzięli także udział inicjatorzy budowy tych palcówek – ówczesny proboszcz parafii św. Mikołaja w Bochni, ks. prałat Karol Dziubaczka, ówczesne władze miasta na czele z byłym burmistrzem Teofilem Wojciechowskim oraz była dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej w Tarnowie Pani Maria Ostrowska.

                    

 Podkreślono, że te placówki powstały i funkcjonują dzięki zaangażowaniu ludzi wielkiego serca, otwartych na potrzeby drugiego człowieka a zwłaszcza chorych, niepełnosprawnych, w podeszłym wieku. Przywołano słowa św. Jana Pawła II, który wiele miejsca w swoim nauczaniu poświęcał niepełnosprawnym, chorym i cierpiącym. Powiedział : „ Niepełnosprawność nie jest ostatnim słowem ludzkiej egzystencji, tym słowem jest miłość, która nadaje życiu sens”. Odpowiadając na te słowa w placówkach podejmowane są różne działania na rzecz podopiecznych, tworząc w tym miejscu namiastkę rodzinnego domu, gdzie podopieczni czują się dobrze i bezpiecznie, czują się potrzebni

i szczęśliwi.

   
m.kł.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.